Čo to vlastne slow fashion je?


Keď sa prejdete po ktoromkoľvek nákupnom centre, väčšina obchodov ponúka oblečenie. Množstvo oblečenia. Tony oblečenia. Keď si to predstavíte celosvetovo… vlastne sa to asi predstaviť ani nedá. Každoročne sme niekoľkokrát bombardovaní novými trendami a to nás láka k ďalším a ďalším nákupom. A to vedie k ďalšej výrobe textilu a ďalšiemu nespotrebovateľnému množstvu oblečenia, ktoré sa nedá použiť už ani v secondhandoch ani pre ľudí v núdzi. Sme doslova zaplavení množstvom oblečenia. Asi tomu nevieme úplne zabrániť, ale môžeme urobiť aspoň malý krôčik k tomu, aby sme sami znížili svoju vlastnú spotrebu textilu. Ak by to všetko skončilo a prestali by sme nakupovať, mnohí ľudia, ktorí to oblečenie vyrábajú vlastnými rukami v ďalekých krajinách, by prišli o prácu. A to nechceme. Ale môžeme kupovať menej. Môžeme sa pýtať, kto vyrobil moje oblečenie a ako férovo je odmeňovaný, či má dobré pracovné podmienky, či to je “ľudské” v pravom slova zmysle.


Ak sa žena chce pekne obliekať, nie je na tom nič zlé. Práve naopak, je to veľmi príjemné a potrebné. Ako sa však vyznať v tomto množštve oblečenia?


Ja sama som si začala všímať pri nakupovaní viac faktorov a nakoniec som dospela k záveru, že je pre mňa dôležité, aby bol tovar kvalitný, aby boli použité nezávadné materiály a v neposlednom rade je pre mňa dôležité, kde bol produkt vyrobený.


Pri svojej tvorbe používam prírodné materiály pochádzajúce z európskej únie, strihy pripravujem tak, aby tričká, šaty aj tuniky sedeli ženám, ktoré si rady oblečú pohodlné, no vkusné oblečenie. Prvé vzorky testujú ženy v mojom okolí, až potom ich ponúknem ďalším skvelým ženám, ktoré túžia zvýrazniť svoju krásu jemným materiálom, padnúcim strihom s pridanou hodnotou, ktorou je posolstvo na tričku.